Gdzie wyrzucić stare meble?

utworzone przez | lut 7, 2020 | Bez kategorii, Opróznianie mieszkań, Wynajem kontenerów, Wywóz mebli

Zakup nowych mebli to bez wątpienia dla każdego ekscytujący moment. Zmienia się wystrój mieszkania, jego styl i kompozycja, co z pewnością robi wrażenie na nas samych, jak i na gościach. Jednak decyzja o wymianie wyposażenia to nie tylko przyjemności, bowiem w ślad za nią rodzi się kolejna kwestia… gdzie wyrzucić stare meble. Co mówi na ten temat prawo? Ile kosztuje wywóz starych mebli? Kto jest za to odpowiedzialny?

Wywóz mebli – czy można do śmietnika?

Chcąc pozbyć się większości niepotrzebnych przedmiotów i śmieci naturalne myślimy o wyniesieniu ich do śmietnika czy kontenera. Niestety, takie rozwiązanie jest całkowicie wykluczone, jeśli w grę wchodzą tzw. odpady wielkogabarytowe, do których zaliczają się meble (np. tapczany, wersalki, sofy, komody szafy czy stoły). Ich wyrzucenie do śmietnika jest prawnie zabronione, z pewnością nie zostaną one zabrane przez pracowników oczyszczania miasta, a nam samym będzie grozić do 500 złotych kary. W dodatku takie działanie (wyrzucanie mebli na śmietnik) miałoby niewiele wspólnego z ekologią i dbaniem o przyrodę. Znajdujące się w śmietniku surowce wtórne nie mogą być poddane utylizacji w prawidłowy sposób.

Jak tego nie robić

Jeszcze gorsze rozwiązanie problemu z niechcianymi meblami to ich spalenie – choć do tej pory w naszym kraju spotyka się doniesienia o wykorzystywaniu ich w roli opału, to warto wiedzieć, że grozi za to mandat w wysokości do 500 złotych. Podczas spalania pełnej klejów płyty wiórowej lub drewna powleczonego impregnatem emituje się do atmosfery ogromne ilości toksycznych związków, które przyczyniają się do wielu chorób, z nowotworami włącznie.

Jeszcze gorszym rozwiązaniem gdzie oddać stare meble, jest wywiezienie ich do lasu. Nie dość, że psują one krajobraz i uniemożliwiają innym korzystanie z kontaktu z naturą, to ich rozkład zajmuje dziesiątki lat, podczas których zanieczyszczają leśny ekosystem i szkodzą roślinom i zwierzętom. Takie działanie również podlega karze do 500 złotych.

Jak pozbyć się starych mebli we właściwy sposób?

Tak naprawdę nie istnieje jeden, uniwersalny sposób, w jaki powinna przebiegać utylizacja mebli. Z ekologicznego punktu widzenia najlepsze byłoby maksymalne przedłużenie ich życia. Nie zawsze jest to możliwe, wśród wartych rozważenia sposobów na pozbycie się niepotrzebnych mebli należy wymienić:

Upcykling – czyli odnowienie starych i poniszczonych mebli z zamiarem ponownego ich wykorzystania. Bardzo często pozwala to na otrzymanie wręcz niespodziewanych rezultatów, pozwalających na całkowitą odmianę wystroju naszego domu, czy mieszkania i to bez wydawania pieniędzy na nowe meble. Renowacji można podjąć się zarówno samodzielnie, jak i zlecić specjalistom, którzy wykonają to za nas – szybko i profesjonalnie. Meble z nawet wyraźnie odciśniętym zębem czasu mogą zyskać drugie życie.
Oddanie za darmo – choć w Polsce wciąż nie jest to tak popularne, jak np. w krajach zachodu, to z każdym rokiem przybywa chętnych na oddanie i przyjęcie darmowych mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Rośnie również liczba portali, na których można wystawić darmowe ogłoszenie. Dla oddającego jest to łatwy sposób na pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów – najczęściej zainteresowany sam organizuje odbiór starych mebli. Alternatywnie można spróbować przekazać niepotrzebne meble znajomym lub instytucjom pożytku publicznego – noclegowniom (jedna z niewielu opcji dla osób myślących gdzie oddać stary materac), domom dziecka, szkołom lub podobnym podmiotom.

Odbiór starych mebli

Recykling – to sposób na najmniej szkodzące środowisku i zgodne z prawem pozbycie się niechcianych mebli. Niezależnie od tego, w jakiej technologii zostały one wykonane, zawierają w sobie sporo cennych surowców, jak np. drewno, które z powodzeniem mogą być ponownie wykorzystane. To z kolei przyczynia się do znacznego zmniejszenia emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, będącego głównym winowajcą zmian klimatycznych.

Recycling i wywóz starych mebli – jak zrobić to poprawnie?

Jednym ze sposobów na zgodne z prawem utylizowanie niepotrzebnych mebli jest wywiezienie ich do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Jest to najlepsze miejsce dla wszystkich zastanawiających się gdzie wywieźć stare meble. I choć zazwyczaj takie punkty położone są na uboczach miast, to warto oddawać niepotrzebne przedmioty właśnie do tych specjalnie przygotowanych miejsc. Prawdą jest, że niewiele osób ma możliwość zorganizowania transportu we własnym zakresie. Z tego względu warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z pomocy specjalistów zajmujących się wywozami mebli. Pomogą one nie tylko w sprawnym ich wywiezieniu i umieszczeniu w wyznaczonym miejscu, ale także zapewnią wyniesienie mebli z domu i bezproblemowy załadunek na przygotowany samochód tak, aby zapewnić nam szybkie i bezproblemowe rozwiązanie problemu. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy pewność, że meble zostaną oddane we właściwe miejsce, a odpowiednie osoby zadbają o ich przetworzenie i ponowne wykorzystanie zawartych w nich surowców.

Wywóz mebli – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się gdzie wyrzucić stary tapczan, wersalkę, czy niewielką szafkę nocną, warto zadbać, by odbyło się to zgodnie z prawem i z poszanowaniem dla natury. Jeśli nie masz możliwości przedłużyć ich życia odnawiając je lub oddając innym za darmo, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług profesjonalistów takich jak my, zajmujących się wywozem mebli i opróżnianiem mieszkań.

Usługę wywozu starych tapczanów, sof,wesalek i ogólnie wszystkich rodzajów meblie mogą Państwo zamówić dzwoniąc na nasz telefon.

telefon kontaktowy:
797 327 584